hrad Loket

Hrad Loket

Tipy na výlet v okolí hradu Loket

Ocitnete-li se mimo hradu, nemusíte chodit nikam daleko za dalšími možnostmi objevování zvláštností. V radnici najdete Muzeum knižní vazby a Černá věž láká návštěvníky na expozice loketských kuriozit a zajímavostí. Muzeum knižní vazby najdete na náměstí T. G. Masaryka a je otevřeno od roku 2001.

Nedaleko od města Loket najdete Horní Slavkov, kde bylo zřízeno muzeum v Pluhově ulici 211. Stálé expozice jsou umístěny v měšťanském domě v renesančním stylu. Expozice jsou zaměřeny na lidskou činnost a dějiny města. Získáte informace o hornictví stříbra, cínu a uranu. K dispozici jsou exempláře hornických industrií a rud z různého období. Město se v minulosti zaměřovalo hlavně na výrobu porcelánu a cínařství a roku 1792 zde vznikla naše nejstarší porcelánka Haas a Czjzek. Muzeum dále přibližuje mineralogii, historické památky, černou kuchyni a nechybí ani různé krátkodobé výstavy ve třech výstavních sálech.

Okolí Lokte je plné zajímavých vyhlídek a rozhleden. Sedm kilometrů na východ se nachází rozhledna Doubská hora. Najdete ji v nadmořské výšce 609 m na oblíbeném výletním místě Aberg. Původně tady roku 1845 postavili vyhlídkový altán ze dřeva Art Turm, ale lehla popelem při požáru. Nová rozhledna se začala stavět roku 1862 z kamene a později byla opatřena ještě kamennou hrázděnou kavárnou. Místo vypadalo luxusně a lázeňští hosté se sem vozili na fiakrech a vozíkách taženými osly. V roce 1904 byla však z důvodu závažných nedostatků zbourána a roku 1904 se rozhodlo o stavbě nové rozhledny s 22 m vysokou vyhlídkovou věží, s verandou, tanečním sálem a restaurací.

Další rozhledna se jmenuje Diana a od Lokte je ve vzdálenosti 9 km. Byla postavena v nadmořské výšce 547 m nad Grandhotelem Pupp. Můžete nahoru vystoupat lesními stezkami nebo lanovkou, která jezdí každých 15 minut. Ochoz rozhledny je přístupný výtahem nebo po vystoupání 150 schodů.

V centru Karlových Varů doporučujeme pro všechny milovníky slavného bylinného likéru Muzeum Jan Becher. Dospělí mají vstupné včetně degustace tří produktů. Podíváte se na sklepní prostory, krátký film a na různé předměty. Nebude chybět přiblížení historie.

Prima zábavu vám zajistí i na statku Bernard, kde se nachází centrum tradičních řemesel. Na vlastní kůži si vyzkoušíte řemeslné kurzy, podíváte se do muzea řemesel, do mini zoo koutku nebo se pobavíte při jedné z mnoha kulturních akcí.

Nad Sokolovem můžete zajít na další rozhlednu. Jde o zděnou stavbu s dřevěnou nástavbou a stála tady už na konci 19. století. V místě bývalého dolu Vilém se můžete zajít podívat do Hornického muzea. V dřívějších časech se tady těžil cín. Ve Slavkovském lese stojí další zajímavý kousek z rozhlede. Jmenuje se Krudum a nahradila starší budovu z roku 1932, která byla zbourána roku 1981.

Příznivci cest po vodě si mohou v Lokti půjčit lodě a rafty a vydat se po řece Ohři. Na výběr máte hned několik tras. Mezi jinými úsek Kynšperk – Loket s délkou 27 km a přibližnou plavbou 6-8 hodin, Sokolov – Loket s dvaceti kilometry na čtyři až pět hodin nebo devět kilometrů dlouhou trasu Královské Poříčí – Loket, která zabere jenom něco okolo dvou hodin. Dalšími možnostmi tras ke sjíždění řeky jsou Loket – Karlovy Vary – Doubí, Loket – Karlovy Vary – Chebský most, Loket – Hubertus, Loket – Dubina, Loket – Radošov.

Chcete strávit svůj volný čas aktivně? V okolí Lokte máte možnost si zajezdit na koních, zahrát si golf, zaplavat si. Zajít můžete například do bývalého povrchového dolu na černé uhlí, k vodní nádrži Michal.

Svatošské skály

Národní přírodní památka Svatošské skály leží mezi městy Karlovy Vary a Loket. Chráněný přírodní útvar vznikl v žulovém masivu díky působení řeky Ohře. Svatošské skály mají rozlohu dva hektary a najdete je v nadmořské výšce od 380 do 440 metrů […]
Celý článek >

Bečov nad Teplou

Turisté se do Bečova nad Teplou sjíždějí proto, aby se podívali na národní kulturní památku hradu a zámku Bečov nad Teplou a také na relikviář sv. Maura. Zajedete se tam také podívat? Původní hrad byste tady našli již na začátku […]
Celý článek >

Karlovy Vary

Se založením města Karlovy Vary souvisí pověst, kde figuruje sám král Karel IV. Často pobýval na hradu Loket a měl oblíbenou honitbu Císařský les (dnes Slavkovský). Jednou pronásledoval jelena a dostal se do blízkosti řeky Teplé, kde tryskal horký pramen. […]
Celý článek >

Hornické muzeum Krásno

Pokud zamíříte ve městě Krásno do Cínové ulice, můžete si prohlédnout prostory historického dolu Vilém, kde je umístěno muzeum. Mezi stálá expozice patří „Hornictví a geologie v širším regionu, úpravnictví, svislá a horizontální důlní doprava, technologie těžby a zpracování rud […]
Celý článek >

Vyhlídka Karla IV.

Vyhlídka Karla IV. je nejstarší vyhlídkou v Karlových Varech, kde najdete mnoho míst, odkud se dá svět pozorovat pěkně z výšky. Najdete ji  přibližně jeden kilometr jižně od centra města. Stojí v nadmořské výšce 514 m na ostrohu nad údolím říčky […]
Celý článek >

Podpořte nás!

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.hradloket.info

Hrad Loket

Hrad Loket - královský hrad nad Ohří