hrad Loket

Hrad Loket

Svatošské skály

Národní přírodní památka Svatošské skály leží mezi městy Karlovy Vary a Loket. Chráněný přírodní útvar vznikl v žulovém masivu díky působení řeky Ohře. Svatošské skály mají rozlohu dva hektary a najdete je v nadmořské výšce od 380 do 440 metrů nad mořem. Vznikly postupným zvětráváním, říční činností, erozivním působením mrazu, větrnou a dešťovou erozí a odnosem bloků z granitu. Skály tvoří loketská žula, vyznačující se blokovou odlučností, je porfyrická biotická žula s velkými krystaly ortoklasu. Národní přírodní památka Svatošské skály byla vyhlášena v roce 1933 a můžete jimi procházet po naučné stezce Doubí – Svatošské skály.

NS začíná v Karlových Varech, v Doubí u rozcestníku KČT a končí v obci Hory. Celkové délka stezky je 13,5 km a má dvanáct zastávek. Panely se zaměřují na ekologii, archeologii, lesnictví, geologii, hornictví a historii. Jedná se o středně náročnou trasu, zabere vám okolo pěti a půl hodin. Naučná stezka se hodí pro pěší i pro cyklisty na trekingových kolech. Návštěva se nedoporučuje během zimního období.

Svatošské skály mají pro vás připraveno mnoho skalních útvarů, hranolů, jehlanů a pilířů. Jejich tvary připomínají svatební procesí a nesou i příhodná pojmenování: Svědci, Muzikanti, Nevěsta, Ženich, Páter, Tchyně, Tchán. Obdivovat můžete i Strážce v masivu Kovářky. Pěkný pohled získáte z vyhlídky nad Vildenavou, kde se podíváte dolů na řeku a suťová žulová pole velkých rozměrů.

Ke skalám se vážou i pověsti o zkamenělé svatbě a o Janu Svatošovi. Ostatně tato pověst posloužila svým námětem Jindřichu Marschnerovi k realizaci opery Hans Heiling.

Svatošské skály rovněž patří mezi nejoblíbenější lezecké oblasti. Své útvary ke zdolání zde najdou začátečníci i pokročilí. Obtížnost pro lezce se pohybuje mezi trojkou a devítkou. V regionu se vyskytují vzácní živočichové a rostliny. Například zde hnízdí výr velký.

Na území skal a do okolí jezdí mnoho turistů a cyklistů. Ne své si přijdou i lezci na skalách a vodáci. Místo zapůsobilo i na mnohé umělce. Mezi jinými skály uchvátily Viléma Mrštíka, J.W. Goetheho, Körnera, Spiesse, Mužíka, Grimmy a H. Marschnera.

Svatošské skály najdete u obce Hory, která je vzdálena od města Karlovy Vary jenom několik minut. Místem prochází cyklostezka Loket – Karlovy Vary. Počítejte s tím, že tu je během hlavní letní sezóny hodně rušno. V Doubí u Karlových Varů najdete odbočku a před ní ukazatele. K dispozici jsou parkoviště.

facebook twitter

Další tipy na výlety v okolí hradu Loket:

Podpořte nás!

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.hradloket.info

Hrad Loket

Hrad Loket - královský hrad nad Ohří