hrad Loket

Hrad Loket

Prohlídkové trasy na hradu Loket

Doba prohlídky je okolo padesáti minut a třicet minut si vyhraďte na individuální návštěvu věže, vězení nebo expozice porcelánu.

Vězení

Ve vězení je chládek, takže se na to připravte. Vězení představuje několik pater kobek tak, které jsou vlhké a studené. Vypadají stejně jako v letech 1822–1948, kdy hrad sloužil částečně jako vězení. Povídá se, že v jedné z kobek žije Strakakal. Jde o střapatého mužíka, který plácne děti přes záda, pokud se neučešou nebo neupraví. Ve vězení je instalována přehlídka způsobů útrpného práva. Figuríny mají životní velikost a pohybují se při předvádění různých způsobů mučení. Atmosféra plná napětí je umocňována zvukovým doprovodem.

Věž

Románská věž je vysoká 26 metrů a má čtvercový půdorys. Schovává pozůstatky obytné místnosti a jednoho loketského draka! Pokud se na draka Šarkana důkladně podíváte, bude vám připomínat hada s ještěrem. Jde však o velkého dobráka a i dnes si k němu chodí loketské hospodyňky pro oheň, aby mohly podpálit v kamnech. Ve druhém patře se skrývá torzo obytné místnosti, ale i zbytky krbu a záchodku. O věži se povídá, že kdo vystoupá po chodech až nahoru se svou milou nebo milým za ruku a nahoře se třikrát políbí, zpečetí svou lásku na věčnost. Z věže se vám naskytne výhled na všechny strany.

hrad Loket
Výhled z hradní věže na obec Loket

Markrabský dům

První patro Markrabského domu je místem pro výstavu porcelánu. Najdete tady ukázky karlovarského porcelánu, ale i z jiných továren, které už v současnosti neexistují. K vidění jsou různá stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, plastiky ve stylu art deco, toaletní soupravy s čínskými motivy, kávové soupravy, porcelánové hlavičky panenek, dekory ze starých zákresových knih, užitkový porcelán. Na výstavě se podíváte i na staré lázeňské koflíky.

hrad Loket
Markrabský dům

Hejtmanství – expozice archeologie

Archeologickou expozici objevíte v přízemí. Prohlédnete si řadu vykopávek z hradu a okolí. K vidění jsou zbytky pohárů a nádobí. V jedné z místností se vystavují nálezy z karlovarského kostela sv. Linharta – obětní a děkovné předměty, mince, drobné plastiky. Ve vitríně spatříte i velký kámen. Jedná se o maketu nejstaršího meteoritu na světě. V roce 1422 spadl na Loket meteorit velký jako koňská hlava. Nazývá se „Zakletý purkrabí“ podle zdejší pověsti. Již v dřívějších dobách radní meteorit rozřezali na několik různě velkých kusů. Ten největší z nich získal darem císař, za nímž putoval do Vídně. V současnosti mají zbytky kamene různá muzea a jeden je k vidění i v Národním muzeu v Praze, další v muzeu v Sokolově. Původně meteorit vážil 107 kg.

facebook twitter

Podpořte nás!

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.hradloket.info

Hrad Loket

Hrad Loket - královský hrad nad Ohří